PROHODUL DOMNULUI (video si versuri)

Prohodul Domnului Iisus Hristos – Corul TRONOS – Protopsalt Mihail Bucă. Versuri. In VINEREA MARE, in toate bisericile ortodoxe se savarseste Denia Prohodului Domnului. Prohodul este slujba de inmormantare a Mantuitorului Iisus […]

Prohodul Domnului Iisus Hristos – Corul TRONOS – Protopsalt Mihail Bucă. Versuri. In VINEREA MARE, in toate bisericile ortodoxe se savarseste Denia Prohodului Domnului. Prohodul este slujba de inmormantare a Mantuitorului Iisus Hristos. Versurile Prohodului au fost compuse de Sfantul Ioan Damaschin. Textul Prohodului este impartit, ca structura, in trei parti, prima parte avand 73 de strofe, a doua parte 60 de strofe si a treia parte 43 de strofe. Prima strofa a fiecarei stari este reluata si la sfarsitul ei.