Sărbătoarea Izvorul Tămăduirii la biserica „Sfinţii Trei Ierarhi” din Chişinău

La 20 aprilie, în Vinerea Luminată, de praznicul Izvorul Tămăduirii, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta […]

Sărbătoarea Izvorul Tămăduirii la biserica „Sfinţii Trei Ierarhi” din Chişinău
La 20 aprilie, în Vinerea Luminată, de praznicul Izvorul Tămăduirii, Înaltpreasfinţitul Petru, Arhiepiscop al Chişinăului, Mitropolit al Basarabiei şi Exarh al Plaiurilor, a oficiat, împreună cu un sobor de preoţi şi diaconi, Sfânta şi Dumnezeiasca Liturghie la biserica „Sfinţii Trei Ierarhi” din oraşul Chişinău (preot paroh protoiereu Anatolie Gonciar).

Cu binecuvântarea Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei, părintele Vasile Petrov a rostit un cuvânt ziditor de suflet.

În cuvântul de învăţătură rostit după Sfânta Liturghie, Întâistătătorul Mitropoliei Basarabiei a vorbit despre săptămâna luminată şi despre sărbătoarea Izvorul Tămăduirii, ca unul din praznicele închinate Maicii Domnului, subliniind rolul de „mijlocitoare la Dumnezeu a Fecioarei Maria în mântuirea neamului omenesc”.

Înaltpreasfinţitul Petru a spus că scriitorii bisericeşti dorind să scoată în evidenţă măreţia Maicii Domnului au ales cele mai inspirate comparaţii pentru a ne arăta cinstea de care se bucură la Dumnezeu. „Scară cerească”, „Chivot”, „Sfeşnic”, „Cheia Împărăţiei lui Hristos”, „Împărăteasa Cerului”, „Palat al Preasfântului Duh”, sunt doar câteva din aceste comparaţii. Cinstea pe care o acordă ortodocşii este de preamărire pentru că Maica Domnului este cea care duce rugăciunile noastre la Hristos Mântuitorul nostru”.

„Să fim buni creştini şi să o cinstim pe Maica Domnului, pentru că cinstirea Fecioarei Maria este o dovadă că mărturisim credinţa cea adevărată”, a îndemnat pe credincioşi Înaltpreasfinţitul Petru.

După Sfânta Liturghie, urmând tradiţia pentru această sărbătoare soborul de preoţi au săvârşit slujba Aghiasmei Mici la fântâna din curtea bisericii şi au înconjurat sfântul locaş, toţi credincioşii intonând Hristos a Înviat.

Părintele Anatolie a mulţumit Înaltpreasfinţitului Mitropolit şi Exarh Petru pentru vizită şi preoţilor pentru conslujire, invitând credincioşii şi clericii la o agapă frăţească.

Biroul de presă al Mitropoliei Basarabiei