Vorbeste-I lui Dumnezeu cu sufletul deschis

roaga-te1    Felul foarte personal şi apropiat în care Hristos Se ruga Tatălui l-a inspirat pe marele predicator francez Fenelon să scrie aceste cuvinte, îmbărbătându-ne să fim la fel de apropiaţi şi personali în rugăciunile noastre către Hristos:

“Spune-I lui Dumnezeu tot ce ai pe suflet, aşa cum ţi-ai deschide sufletul către un prieten drag… Spune-I necazurile tale, ca să te mângâie; spune-I bucuriile tale, ca să te facă să nu întreci măsura; spune-I doririle tale, ca să ţi le curăţească; spune-I antipatiile tale, ca să te ajute să le biruieşti; vorbeşte-I de ispitele tale, ca să te apere de ele; arată-I toate rănile sufletului tău, ca să le tămăduiască. Dezgoleşte-ţi înaintea Lui toată nepăsarea faţă de bine, atracţia stricăcioasă faţă de rău, nestatornicia.

Dacă îţi verşi înaintea Lui toată slăbiciunea, nevoile şi necazurile, o să ai totdeauna ce să îi spui; nu vei termina niciodată de vorbit, căci acest subiect este mereu nou. Oamenii care nu au secrete unul faţă de altul nu duc lipsă de subiecte de conversaţie; ei nu îşi măsoară cuvintele, căci nu au nimic de ascuns. Nici nu caută ceva de spus; vorbesc din plinătatea inimii lor doar ceea ce gândesc, fără să ia seama… Fericiţi cei ce ajung la asemenea legătură familiară şi fără reţineri cu Dumnezeu.”

Fragment din cartea “Vitamine duhovnicesti pentru intarirea sufletului. Zi de zi cu Hristos de-a lungul anului bisericesc. vol. 1”

Cumpara cartea “Vitamine duhovnicesti pentru intarirea sufletului. Zi de zi cu Hristos de-a lungul anului bisericesc. vol. 1”

sursa: crestinortodox.ro