Biserica cu hramul „ Sfinţii Trei Ierarhi

Cu ajutorul Bunului Dumnezeu şi binecuvântarea Înalt Prea Sfinţitului Petru al Basarabiei, la 13 iunie 1998, s-a sfinţit locul viitoarei biserici şi paraclisul provizoriu din campusul U.T.M..

Proiectul Bisericii, a fost adus din România, din Piatra Neamţ.

Fiind amplasată într-un cartier studenţesc, biserica adună la slujbele divine studenţii şi masteranzii, doctoranzii, profesorii şi colaboratorii U.T.M., precum şi mulţi locuitori din cartier  care îl caută pe Dumnezeu.

Este evident că aici, în acest campus, unde tinerii îşi fac studiile universitare şi post universitare, se simte o mare necesitate de împărtăşire a cultului religios, a credinţei noastre strămoşeşti. Mai ales că în Moldova, în ultimii ani s-au împânzit sectele care prin diferite „acţiuni de binefacere” încearcă să deruteze populaţia, punând accent mai ales pe tineri, pe cei săraci şi slabi. De aceea, decizia de a construi o Biserică Ortodoxă Română cu hramul Sfinţilor Trei Ierarhi în mijlocul unui număr impunător de studenţi, profesori şi personal auxiliar este şi necesară, şi binevenită. Considerăm că Biserica va servi drept scut şi spadă împotriva sectelor şi celor ce vor încerca să îndepărteze tineretul de la credinţa şi dragostea de Dumnezeu.

Însă paraclisul provizoriu , având o suprafata  mica (fosta cantina a universitatii), nu poate să asigure prezenţa la Sfintele Liturghii a peste 300 de persoane, şi mai ales la Sfintele Sărbători , când numărul de enoriaşi practic se dublează.

Toţi enoriaşii Bisericii Ortodoxe Române „Sfinţii Trei Ierarhi” a Mitropoliei Basarabiei din cadrul Patriarhiei Române, ne adresăm cu marea rugăminte, bunăvoinţă şi dragoste de Dumnezeu la Dumneavoastră după ajutor financiar pentru a relua, cu binecuvântarea Bunului Dumnezeu, lucrările şi termina construcţia acestei atât de necesare Biserici Române de pe un pământ străbun dintotdeauna românesc

Richizitele bancare:

Parohia cu Hramul Sfintii Trei Ierarhi
mun.Chisinau
str. Primar Gherman Pintea 83
C/F 1012620005029
C/D 22512046201
BC Moldova-Agroindbanc SA, filiala  M.Costin
AGRNMD2X710
IBAN:  MD78AG000000022512046201

Va multumim pentru ajutor si sustinere.
Dumnezeu sa binecuvinteze jertva Dumneavoastra!

Cu respect din numele consiliului
Pr. Paroh A. Goncear si Ion Banari

tel: 00 373 22 31-90-28 / mob: 00 373 693 73 741
e-mail: gonceara@yahoo.com; ionbanari@gmail.com

Ajută la construcţia bisericii “Sfinţii Trei Ierarhi”!

Constructia bisericii in 2016

« 1 of 2 »

Constructia bisericii in 2015

Constructia Bisericii in 2014

Constructia Bisericii in 2013

Constructia Bisericii in 2012

Constructia Bisericii in 2011

Constructia Bisericii in 2008

Proiectul Bisericii, a fost adus din România, din Piatra Neamţ. Cu forţele proprii am adunat bani şi am executat unele lucrări de construcţie: s-a săpat groapa de fundaţie, s-a cărat pământul, s-au turnat 240 m de gard şi s-a contribuit mult la construcţia drumului.

Pentru toate aceste lucrări s-au cheltuit aproximativ 9000$ – bani, care au fost acumulaţi din donaţiile enoriaşilor acestei biserici: profesori, colaboratori, angajaţi, studenţi ai U.T.M. şi a oamenilor de bună credinţă.