Duminica a 12-a după Rusalii (Tânărul bogat)

In duminica a XII a dupa Rusalii, Biserica aminteste de un tanar bogat, care vine si Il intreaba pe Hristos ce anume trebuie sa faca pentru a dobandi viata vesnica. Era […]

In duminica a XII a dupa Rusalii, Biserica aminteste de un tanar bogat, care vine si Il intreaba pe Hristos ce anume trebuie sa faca pentru a dobandi viata vesnica. Era un tanar care desi implinise poruncile, simtea ca ii mai lipseste ceva, ca nu este inca implinit.

Nu-i putin lucru ca tanar fiind si totodata bogat, cauta ceva dincolo de materialitatea acestei lumi. Acest lucru ne descopera ca tanarul nu se vedea pe sine doar trup, ci si suflet si intelegea ca sufetul nu poate fi satisfacut cu bunuri materiale. Iar pentru asta, primeste din partea Mantuitorului o privire insotita de dragoste (Marcu 10, 21). Asadar, nimic din ceea ce este trecator nu poate aduce implinire sufletului. Ceea ce este limitat, nu poate satisface o dorinta de iubire nelimitata. Numai Dumnezeu, poate umple sufletul omului cu viaţa nesfarsita si iubire vesnica.

Raspunsul pe care Mantuitorul i-l ofera tanarului este ca acesta sa-si vanda averea si sa-I urmeze. Iar tanarul, dupa ce primeste acest raspuns, se intristeaza, caci avea multe avutii. Ceea ce denota ca inima sa era legata de aceste bunuri, ca inca nu i-o putea oferi pe deplin Domnului.

Insa, chiar daca a plecat intristat, el nu a negat si nu a dispretuit cuvintele Mantutorului. Nu stim daca a reusit mai tarziu sa renunte la averi, dupa cum ii ceruse Hristos. Insa, am convingerea ca si atunci cand s-a despartit de El, Hristos l-a privit tot cu dragoste. Caci El nu are pe nimeni de pierdut.

Adrian Cocosila
crestinortodox.ro