Pilda samarineanului milostiv este un indemn la fapte bune

Pilda samarineanului milostiv nu are menirea sa ne descopere doar ce a facut cineva pentru aproapele sau, ci sa ne indemne si pe noi spre milostenie. Imparatia lui Dumnezeu nu este deschisa celor care nu au facut binele pe care il puteau savarsi.

Aproapele este orice semen pe care trebuie sa-l ajutam nu doar prin cuvinte, ci si prin fapte. Samarineanul din aceasta pilda, nu trece nepasator fata de durerea celui cazut intre talhari, ci ii leaga ranile si il duce la o casa de oaspeti. Plateste doi dinari gazdei ca sa aiba grija de cel bolnav.

Samarineanul este Hristos. Cel cazut intre talhari este neamul omenesc. Pilda ne spune ca omul cobora de la Ierusalim spre Ierihon, iar aceasta coborare este chipul degradarii umane prin instrainarea de Dumnezeu. Talharii sunt duhurile necurate, iar casa de oaspeti este Biserica. Cei doi dinari reprezinta Vechiul si Noul Testament.

Pilda samarineanului milostiv este citita in Biserica inaintea inceputului Postului Nasterii Domnului. Scopul acestei pilde este de a ne ajuta sa facem din fiinta noastra o “pestera” in care Hristos sa Se nasca tainic in noi.

Iulian Predescu
crestinortodox.ro