Sf. Sfinţit Mc. Vavila, Episcopul Antiohiei; Sf. Proroc Moise; Sf. Mc. Petroniu

Sf. Sfinţit Mc. Vavila, Episcopul Antiohiei; Sf. Proroc Moise; Sf. Mc. Petroniu      Sfântul Sfinţit Mucenic Vavila (†252) a fost, după Sfântul Ignatie, cel mai vestit din vechii arhipăstori ai Antiohiei celei mari. El a păstorit cu râvnă Biserica lui Hristos timp de 13 ani şi a trăit sub împăraţii Gordian al III-lea (225-244), Filip Arabul (244-249) şi Deciu (249-251). Împăratul Filip, care era creştin, săvârşise o crimă şi, venind în Antiohia împreună cu împărăteasa lui, a fost oprit de Sfântul Vavila să intre în biserică. Pentru aceasta împăratul i-a mulţumit episcopului pentru prilejul dat de a-şi mărturisi credinţa public şi a rămas la uşa bisericii. Pe vremea lui Deciu, prigonitorul creştinilor, Sfântul Vavila a fost întemniţat împreună cu alţi trei tineri al căror dascăl era şi, nevrând ei să se lepede de credinţa în Mântuitorul Iisus Hristos, ostaşii le-au tăiat capetele. Tot astăzi îl pomenim pe Sfântul Proroc ­Moise, care a trăit cu 1.500 de ani înainte de Întruparea Domnului Hristos. El ne-a lăsat scrise primele cinci cărţi din Sfânta Scriptură (Pentateuhul). Găsit de fiica faraonului într-un coş de papură ce plutea pe Nil, copilul Moise a fost înfiat de aceasta şi a primit o desăvârşită creştere şi toată învăţătura de la curtea împărătească a Egiptului. Pe când avea 40 de ani, a ucis un egiptean care-l bătea pe un evreu, şi ca să nu fie prins de faraon, a fugit în pământul Madian, lângă Muntele Sinai, şi acolo şi-a luat de femeie pe Sefora, una dintre fiicele lui Ietro, preotul din Madian. Dumnezeu i S-a arătat lui Moise în rugul aprins de pe Sinai şi i-a poruncit să scoată poporul evreu din robia egipteană. De vreme ce faraonul nu se supunea, Dumnezeu a bătut Egiptul cu 10 pedepse. Astfel, silit fiind de puterea Domnului, faraonul i-a eliberat pe evrei din robie. În timpul călătoriei spre Canaan, Moise a primit de la Dumnezeu Tablele Legii cu cele 10 porunci. Sfântul Proroc Moise s-a mutat în pace la Domnul pe când se afla pe Muntele Nebo, având 120 de ani. Conform Tradiţiei, a fost îngropat într-un loc necunoscut de însuşi Arhanghelul Mihail.
Pr. Stefan Sfarghie
ziarullumina.ro