Sfanta Cuvioasa Teodora de la Sihla (video)

sf. teodora de la sihla    Sfanta Cuvioasa Teodora de la Sihla este cinstita pe 7 august. Sfanta Teodora s-a nascut in satul Vanatori din judetul Neamt, in jurul anului 1650, din parinti credinciosi si iubitori de Dumnezeu. Tatal sau se nume Stefan Joldea si era insarcinat cu paza tezaurului Moldovei de la Cetatea Neamtului. Ascultand de sfaturile parintilor, Sfanta Teodora se casatoreste cu un tanar evlavios, insa dupa ce parintii ei au trecut la Domnul, decide sa se retraga la manastire. Astfel, prin buna intelegere, Sfanta Teodora s-a retras la Manastirea Varzaresti din muntii Buzaului, iar sotul sau a intrat in obstea Manastirii Poiana Marului, devenind monahul Elefterie. Din cauza turcilor, este nevoita sa se retraga in munti impreuna cu stareta sa Paisia. Dupa moartea staretei Paisia revine in tinuturile natale. Primind binecuvantare de la parintele sihastru Pavel, vietuieste in pustie pana la trecerea sa la cele vesnice.

Dupa moartea ieroschimonahului Pavel, vreme de cativa ani, nu a mai stiut nimeni de existenta ei. Traditia mentioneaza ca parintii Sihastriei observau cum pasarile intrau pe geamul trapezei si culegeau firmituri de paine de pe masa, cu care zburau spre Muntii Sihlei. Doi frati din Sihastria se invrednicesc sa o vada pe Teodora invaluita intr-o lumina de foc. Sfanta le marturiseste acestora ca Il rugase pe Dumnezeu, timp de 40 de zile, ca sa ii trimita un preot care sa o impartaseasca, intrucat simtea ca trebuie sa plece in curand la Hristos. Cei doi frati il aduc pe ieromonahul Antonie, insotit de diaconul Lavrentie. Dupa ce si-a marturisit pacatele si a fost impartasita cu Sfintele Taine, Sfanta Teodora si-a ridicat privirile spre cer si, rostind cuvintele “Slava Tie Doamne pentru toate”, si-a dat duhul.

Trupul Sfintei Teodora a ramas in pestera in care s-a nevoit pana in anul 1830, cand familia domnitorului moldovean Mihail Sturdza, care a reinnoit Schitul Sihla, a asezat moastele ei in racla de pret si le-a depus spre inchinare in biserica schitului.

Dupa ce a fost zidita biserica din satul Miclauseni – Iasi, moastele sfintei au fost aduse aici. In anul 1856, familia Sturdza trimite moastele sfintei Teodora staretului Manastirii Pecerska din Kiev. Sfintele sale moaste sunt prezente in catacombele de la Pecerska.

Mentionam ca pe 20 iunie 1992, Sfanta Teodora a fost canonizata de Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane, cu zi de praznuire la 7 august.

Iulian Predescu
crestinortodox.ro