Sfânta Mare Muceniță Eufimia

sf.eufimia    Biserica Ortodoxa o praznuieste pe Sfanta Mare Mucenita Eufimia in fiecare an pe 16 septembrie.

Sfanta a trait pe vremea imparatului roman Diocletian (284 – 305) si a lui Prisc antipatul Europei. Este fiica lui Filofron si a Teodosianei si s-a nascut in cetatea Calcedon. Aceasta perioada este una extrem de neagra pentru toti credinciosii deoarece atunci aveau loc persecutiile paganilor impotriva crestinilor.

A fost parata la ighemon ca este crestina. Din cauza credintei sale in Mantuitorul nostru Iisus Hristos a fost supusa la torturi mai mult decat barbare. A fost chinuita cu focul, cu roata dar si altele. Totusi, sfanta a scapat nevatamata cu ajutorul primit de la Hristos, care a protejat-o indiferent de torturile la care era supusa.

Sfarseste prin a fi aruncata la fiare pentru a fi mancata. Isi da sufletul din cauza unei singure muscaturi de urs dupa care se muta la Domnu. Parintii sfintei au luat trupul si l-au ingropat in apropierea orasului. Murind in numele credincei drepte, ia cununa muceniciei.

Odata cu incetarea persecutiei lui Diocletian, crestinii au pus moastele sfintei intr-o racla de aur in biserica construita in numele sau. Iar in ziua praznuirii acesteia, din mormantul ei curgea sange proaspat care raspandea o mireasma dumnezeiasca.

Tot la mormantul sfintei s-a intamplat si minunea respingerii tomului ereticilor de la sinodul ecumenic de la Calcedon, tinut la 11 Iulie.

In zilele credinciosilor imparati Marchian si Pulheria s-au adunat si cei 630 de Sfinti Parinti la Calcedon. Acestia au dat anatemei pe cei ce se tineau de Eutihie si Dioscor, caterisind pe cei care afirmau ca Mantuitorul nu este altceva decat o lucrare.

Insa acestia neconvertindu-se la credinta cea dreapta, Sfintii Parinti au scris intr-o carte credinta cea dreapta si au silit ereticii sa scrie si ei in alta toate gandurile si socotelile lor. Deschizand racla sfintei si punand amandoua cartile pe pieptul ei, s-au dus. La putina zile distanta au aflat cartea ereticilor lepadata la picioarele mucenitei, in timp ce cartea drept-credinciosilor era in mainile sale. Ereticii, vazand acest lucru, se umplu de rusine, iar drept-credinciosii de bucurie.
calendarul ortodox.ro