Sfantul Apostol Andrei, cel intai chemat, Ocrotitorul Romaniei

Sfantul Apostol Andrei este cinsit pe 30 noiembrie. Sfantul Apostol Andrei a fost originar din Betsaida (oras de pe tarmul vestic al lacului Ghenizaret – Galileea) si a fost fratele lui Petru, fiind amandoi fiii pescarului Iona.

Sfantul Andrei a propovaduit Evanghelia mai intai la Ierusalim, apoi in Iudeea, in Galileea, in Samaria, in Asia Mica (Turcia de azi), in Scitia Mica (Dobrogea de azi), in Scitia Mare (teritoriul Ucrainei de azi) si apoi in Grecia si a murit martir in orasul Patras, fiind rastignit pe un lemn in forma de X. Anul muceniciei Sfantului Apostol Andrei oscileaza, in datele istoricilor, intre persecutia imparatului Nero (54-68) si cea a imparatului Domitian (81-96).

Sfantul Andrei a fost pescar de meserie si inainte de a deveni ucenic al Mantuitorului, a fost intai ucenic al Sfantului Ioan Botezatorul. La indemnul invatatorului sau a mers impreuna cu Ioan, fiul lui Zevedeu, sa caute pe Acela despre care Inaintemergatorul spunea ca este “Mielul lui Dumnezeu”. Este numit cel intai chemat pentru ca el a fost cel dintai care l-a intalnit pe Mantuitorul Iisus Hristos. Chemarea lui Andrei si a lui Petru a avut loc langa Marea Galileei atunci cand, aflandu-i acolo, le-a spus: “Veniti dupa Mine si va voi face pescari de oameni» Iar ei, indata lasand mrejele, au mers dupa El”. (Matei 4, 19-20)

In Sfanta Scriptura, Sfantul Andrei este mentionat de doua ori: inainte de inmultirea minunata a painilor in partile Tiberiadei, afla in multime un baiat care avea cinci paini de orz si doi pesti si il aduce in fata lui Iisus, iar a doua oara cand, impreuna cu Apostolul Filip, mijloceste o intalnire cu Domnul Iisus unor greci veniti sa sarbatoreasca Pastele iudaic.

In anul 1995, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a hotarat inscrierea in calendar cu cruce rosie a Sfantului Apostol Andrei. In februarie 1997, Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane l-a proclamat pe Sfantul Apostol Andrei ca Ocrotitor al Romaniei, iar in anul 2002 -Sfantul Sinod al Bisericii Ortodoxe Romane a declarat ziua de pomenire a Sfantului Apostol Andrei sarbatoare naționala bisericeasca.
Mentionam ca in anul 2012, ziua de pomenire a Sfantului Apostol Andrei, 30 noiembrie, a fost declarata de Parlamentul Romaniei sarbatoare legala in care nu se lucreaza.

Sfantul Apostol Andrei este pictat “batran, cu parul incarliontat, cu barba despartita in doua parti, tinand in mana cruce si o hartie infasurata” (Erminia picturii bizantine, 2000, p. 149). Sfantul Andrei apare pictat intotdeauna in randul celor 12 apostoli, fie pe iconostas, latura nordica, dupa Petru, Pavel, Ioan, Matei, Luca si Marcu (Erminia, p. 149), fie in Impartasirea Apostolilor (Cina cea de taina sau Liturghia arhiereasca, scena pictata in hemiciclul Sfantului Altar). Mai este reprezentat pe tamburul turlei, sub proroci, in randul apostolilor.

Numele de Andrei inseamna viteaz, barbatie, curaj.

Sfantul Andrei este patronul spiritual al Ciprului, ocrotitorul Greciei si si intemeietorul Bisericii Ortodoxe a Georgiei.

La multi ani celor care poarta numele Sfantului Apostol Andrei!

Evanghelia citita la sarbatoarea Sfantului Apostol Andrei, Ocrotitorul Romaniei ( Ioan 1, 35-51)

In vremea aceea statea Ioan si doi dintre ucenicii lui si privind pe Iisus, care trecea, a zis: iata Mielul lui Dumnezeu. Cei doi ucenici l-au auzit graind acestea si au mers dupa Iisus. Iar Iisus, intorcandu-Se si vazandu-i mergand dupa El, i-a intrebat: ce cautati? Iar ei I-au raspuns: Rabi (ce se talcuieste: Invatatorule), unde locuiesti? El le-a zis: Veniti si veti vedea. Deci au mers si au vazut unde locuia si au ramas la El in ziua aceea. Era ca la al zecelea ceas si Andrei, fratele lui Simon Petru, era unul dintre cei doi care auzisera pe Ioan si venisera dupa Iisus. Acesta a gasit intai pe Simon, fratele sau si i-a spus: am gasit pe Mesia (care se talcuieste: Hristos). Si l-a adus la Iisus, care, privind la el, i-a zis: tu esti Simon, fiul lui Iona. Tu te vei numi Chifa (care se talcuieste: Petru). Iar a doua zi a vrut Iisus sa mearga in Galileea si a gasit pe Filip si i-a zis: vino dupa Mine. Si Filip era din Betsaida, din orasul lui Andrei si al lui Petru. Filip a gasit pe Natanael si i-a zis: am aflat pe Acela despre care a scris Moise in lege si au scris proorocii, pe Iisus, fiul lui Iosif din Nazaret. Iar Natanael i-a zis: din Nazaret poate sa fie ceva bun? Si Filip i-a zis: vino si vezi. Iisus a vazut pe Natanael venind catre Dansul si a zis despre el: iata, cu adevarat israelitean in care nu este viclesug. Natanael L-a intrebat: de unde ma cunosti? Iar Iisus, raspunzand, i-a zis: mai inainte ca Filip sa te cheme, te-am vazut cand erai sub smochin. Raspuns-a Natanael si I-a zis: Rabi, Tu esti Fiul lui Dumnezeu, Tu esti imparatul lui Israel. Raspuns-a Iisus si i-a zis: pentru ca ti-am spus ca te-am vazut sub smochin, tu crezi? Mai mari decat acestea vei vedea. Apoi i-a zis: adevarat, adevarat va spun voua, de acum veti vedea cerul deschizandu-se si pe ingerii lui Dumnezeu suindu-se si pogorandu-se peste Fiul Omului.
sursa: crestinortodox.ro