Sfantul Ioan cel Milostiv

Sfantul Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei, este praznuit pe 12 noiembrie. Sfantul Ioan cel Milostiv era de neam din Cipru. Dupa moartea sotiei si a celor doi copii, Ioan a ales viata monahala si a devenit unul din cei mai milostivi oameni. Nici cand a ajuns patriarh, nu i-a uitat pe saracii din biserica pe care o pastorea, numindu-i “stapanii si domnii mei”, ca unii carora Hristos le-a dat puterea de a deschide portile cerului celor ce fac milostenie.

“Caci nu lasa pe nimeni sa plece de la dansul desert si mahnit, ci dadea milostenie tuturor celor ce aveau nevoie si pe toti cei intristati ii mangaia nu numai cu cuvantul, ci si cu lucrul, pe cei flamanzi saturandu-i, pe cei goi imbracandu-i, pe cei robiti rascumparandu-i si slobozindu-i, iar pentru cei bolnavi si straini avand purtare de grija. Milostenia lui era ca un rau ce curge neincetat cu indestulare si pe toti cei care asteptau ajutor de la dansul nu-i departa” (Vietile Sfintilor, Noiembrie).

Sfantul Ioan cel Milostiv a luptat si impotriva adaosului din cantarea Sfinte Dumnezeule a lui Petru Fullo, Patriarhul Antiohiei, care adaugase cantarii cuvintele: “Cel ce Te-ai rastignit pentru noi”.

In timpul in care persanii au atacat Egiptul, Sfantul Ioan s-a urcat intr-o corabie si s-a indreptat inapoi spre tara sa. Pe drum a fost cuprins de boala. Sfantul Ioan cel Milostiv a trecut la cele vesnice in anul 620, in Amatunda, locul nasterii sale. Sfintele sale moaste au fost duse la Constantinopol, iar de aici, dupa caderea cetatii, sultanul Baiazid le-a trimis domnului Matei Corvin al Ungariei, la Budapesta. In prezent, cea mai mare parte din ele se gasesc in catedrala Sfantul Martin din Bratislava, in Slovacia, si in biserica San Giovanni Elemosinario din Venetia (Italia). Mentionam ca mana dreapta a Sfantului Ioan cel Milostiv se afla din anul 1793 in Biserica Postelnicu Fir din Craiova.

Rugaciune catre Sfantul Ioan cel Milostiv, Patriarhul Alexandriei

Doamne Iisuse Hristoase, Fiul si Cuvantul Lui Dumnezeu, pentru rugaciunile placutului Tau Ioan cel Milostiv, milostiveste-Te spre tara aceasta si spre toata lumea Ta, pazeste hotarele cu sabia cea de foc a Arhanghelului Mihail, daruieste ploi la buna vreme pentru rugaciunile Sfantului Prooroc Ilie, ingradeste-ne cu purtarea de grija a tuturor Sfintilor si mai ales pentru rugaciunile Prea Curatei Maicii Tale. Asa, Doamne Iisuse Hristoase avand mijlocire pe Sfantul Ioan cel Milostiv, nadajduim a trece cu bine hotarul vietii acesteia precum si infricosatele vami ale vazduhului pentru a ajunge in Cereasca Imparatie.Slava, lauda, multumita si inchinare sa inaltam Unuia in Treime Ziditorului tuturor si placutului Sau Ioan, in vecii vecilor. Amin!

Iulian Predescu
crestinortodox.ro