Sfintul Mare Mucenic Gheorghe purtatorul de biruinte

Sfantul mare mucenic Gheorghe este unul dintre cei mai cunoscuti, onorati si iubiti sfinti din religia crestina, fiind  sarbatorit atat de Biserica Ortodoxa cat si de cea Romano-Catolica. Dupa calendarul […]

Dupa calendarul ortodox  Sfantul Gheorghe este sarbatorit  si la noi in tara la data de 23 aprilie(6 mai).

Gheorghe s-a nascut  in Capadochia intr-o familie crestina pe timpul domniei imparatului Diocletian si ramanand de mic copil fara de tata,  a plecat impreuna cu mama sa la neamul acesteia din Palestina.

Adolescent fiind, s-a inrolat in armata romana si, fiind  deosebit de viteaz pe campul de lupta, s-a facut repede remarcat , urcand in ierarhia militara pana la pozitia de conducator de oaste in garda imparatului.

Insa in anul 303 Diocletian a emis un decret impotriva crestinilor aprinzand prigoana impotriva acestora. Astfel crestinii au fost siliti sa aleaga, cu pretul vietii lor, intre  Hristos si zeii cei pagani.

Dupa emiterea acestui decret,  Gheorghe s-a infatisat inaintea imparatului Diocletian  marturisind  ca este crestin si ca doreste sa slujeasca in continuare in oastea imparatului, ca ucenic al lui Hristos.

Auzind aceasta, imparatul a poruncit ca Gheorghe sa fie intemnitat si supus torturii in scopul lepadarii de credinta sa – lespezi de piatra asezate pe piept, loviri cu sulita, incaltamintea cu cuie, lovirea cu vana de bou, trasul pe roata, groapa cu var, bautura otravita.

Pentru credinciosi, Mucenicii sunt crestini alesi, luminati de Dumnezeu, pentru a duce lupta impotriva diavolului. De aceea se zice ca Isus ii ocroteste in toiul prigonirilor si in clipele cand sunt pusi la cazne.

Scrierile spun ca cei ce au fost martori la  suferintele Sfantului Gheorghe au fost uluiti de puterea sa de a rezista la durere si  au renuntat la credinta in zeitatile lor pagane, imbatisand religia crestina.

O alta dovada a sfinteniei sale a constituit-o o minune infaptuita de Sfantul Gheorghe chiar pe  timpul temnitei sale – atingand trupul unui prizonier mort din celula sa, acesta a inviat, ceea ce a convins-o pe insasi imparateasa Alexandra sa treaca de indata la crestinism.

Imparatul a incercat in cele din urma sa il ispiteasca chiar si cu onoruri si fagaduinte, insa vazand credinta sa neclintita si ca toate incercarile ii sunt fara izbanda, a poruncit sa li se taie capetele – si Mucenicului, si imparatesei Alexandra.

Atunci Sfantul Gheorghe s-a rugat, apoi si-a plecat capul sub sabie, in ziua de 23 aprilie(6 mai).

O serie de minuni au avut loc chiar si dupa moartea sa, ceea ce a dus la si mai multa pretuire si  iubire din partea credinciosilor.