Ce să facem ca să aflăm milă în ziua Judecății lui Hristos?

judecata   – Care sunt cele mai importante semne premergătoare venirii lui Hristos la Judecata de apoi?

– Ni le-au arătat în Vechiul Testament mai ales marii profeți Isaia, Iezechiel și Daniel, iar în Noul Testament, Sfinții Apostoli Petru, Pavel și Ioan, în Apocalipsă. Dar cel mai clar ni le-a prevestit Însuși Domnul nostru Iisus Hristos, prin Sfinții Evangheliști (Matei, capitolul 24Marcu, capitolul 13Luca, capitolul 21).

– Ce trebuie să facem noi creștinii ca să aflăm milă în ziua Judecății lui Hristos?

– Să facem milă, ca să aflăm milă. Mântuitorul ne va întreba mai întâi de faptele milei creștine, precum citim la Sfântul Evanghelist Matei, în capitolul 25, versetele 31-46. Apoi să păstrăm cu sfințenie dreapta credință în Iisus Hristos, așa cum am moștenit-o de la Sfinții Apostoli. Să ne păzim de „prorocii și hristoșii mincinoși”, care sunt creștini răzvrătiți ce se rup de Trupul Bisericii lui Hristos.

Pe lângă dreapta credință, să ascultăm la Sfânta Biserică și de păstorii noștri sufleteștisă ne rugăm mai mult, să ne spovedim des, să părăsim tot păcatul care ne desparte de Dumnezeu, să trăim cu toții în dragoste, „căci dragostea niciodată nu cade” (I Corinteni 13, 8) și să răbdăm toate necazurile și încercările vieții, căci ne spune Hristos: „Cel ce va răbda până la sfârșit, acela se va mântui” (Matei 24, 13).

(Arhimandritul Ilie CleopaNe vorbește Părintele Cleopa, ediția a doua, volumul V, Editura Mănăstirea Sihăstria, Vânători-Neamț, 2004, pp. 109-110)