De ce Sfantului Dimitrie i se spune Izvoratorul de Mir?

Sfantul Mare Mucenic Dimitrie este cinstit pe 26 octombrie. Sfantul Dimitrie a trait in vremea imparatilor Diocletian si Maximian Galeriu. A primit botezul in taina, iar dupa moartea tatalui sau a fost numit dregator. Din relatarea vietii sale, aflam ca in momentul in care Maximian se intoarce victorios din lupta cu scitii, decide ca in fiecare cetate sa se aduca jertfa zeilor pentru aceasta victorie. Este momentul in care Dimitrie refuza si marturiseste ca este crestin.

Moastele Sfantului Dimitrie se afla in Tesalonic, in biserica de pe locul martiriului sau. Pentru ca din moastele sale a curs si curge mir, Sfantul Dimitrie a primit si numele de Izovaratorul de mir. Mirul acesta este daruit crestinilor pentru diverse boli spre vindecare.

Mentionam ca in prima duminica dupa sarbatoarea inchinata Sfantului Dimitrie, la Vecernie, este deschisa racla in care sunt prezente sfintele moaste ale Sfantului Dimitrie. Este momentul in care Mitropolitul scoate tava de sub sfintele moaste cu mir. Acest mir este amestecat cu ulei de la Sfantul Maslu si este daruit credinciosilor bolnavi spre tamaduire. Aceasta lucrare de scoatere a mirului denota ca sfintii sunt neincetat lucratori in biserica.
Iulian Predescu
crestinortodox.ro