Istoria Lemnului Sfintei Cruci

Sfanta Cruce pe care Mantuitorul a fost rastignit a fost descoperita ca urmare a dorintei Sfantului Constantin cel Mare si a Sfintei Elena, mama sa. Potrivit Traditiei, soldatii romani au aruncat cele trei cruci, a Mantuitorului si a celor doi talhari rastigniti impreuna cu Hristos, intr-o cisterna sapata in piatra, din apropierea Golgotei, loc in care se colecta apa de ploaie necesara consumului orasului. Cu timpul, vechea cisterna devine locul in care erau aruncate gunoaiele din Ierusalim.

Exista si credinta ca Sfanta Cruce ar fi fost ingropata de ucenicii Domnului, dupa rastignirea Sa. Cert este ca dupa ce a fost descoperita, a fost inaltata de catre Episcopul Macarie al Ierusalimului pe 14 septembrie 335, ca toti crestinii sa vada Lemnul pe care Domnul a patimit. Crucea pe care a fost rastignit Domnul a fost identificata cu usurinta, pentru ca purta urmele piroanelor batute in ea. Amintim ca cei doi talhari rastigniti impreuna cu Hristos au fost legati cu funiile pe crucile lor, nu pironiti. Potrivit Traditiei, Crucea Domnului a fost pusa si peste un mort, care a inviat in momentul atingerii Sfintei Cruci de el.

Dupa descoperirea Sfintei Cruci, Sfanta Elena a trimis fiului ei un fragment din lemnul sfant si doua cuie din cele batute in trupul Domnului. Crucea descoperita pe Golgota a fost pusa in Bazilica “Sfanta Cruce” din Ierusalim, ridicata de Sfanta Elena. Tot acolo au mai fost depuse un cui si placa cu inscriptia INRI.

Sfanta Cruce a fost furata de trupele persane in anul 614 si readusa in Iersalim de imparatul Heraclie, in martie 640. Fragmentele din Lemnul Crucii pastrate la Ierusalim si Constantinopol s-au pierdut de-a lungul timpului. In primul caz, Sfanta Cruce a cazut in 1187 in mainile lui Salladin, pe campul de batalie de la Hattin, unde fusese adusa de episcopul Bethleemului, la porunca regelui Ierusalimului. In al doilea caz, fragmentul din Sfanta Cruce, pastrat in capela Pharos a Palatului imperial, achizitionat intre 1241-1242 de regele Frantei, Ludovic al IX-lea, de la imparatul latin de Constantinopol si depus in Sainte Chapelle in 1248, a disparut in timpul Revolutiei franceze (1789-1794).

Particele din Sfanta Cruce

Din cauza asediilor, multe fragmente din Sfanta Cruce s-au pierdut de-a lungul timpului. Fragmente din lemnul Sfintei Cruci se pastreaza in Biserica Sfantului Mormant din Ierusalim, la Roma, Venetia, Constantinopol, in Franta (Saint Sernin de Toulouse, Capela “La Vraie-Croix” din Morbihan-Bretania, Anjou), Germania (Limburg an der Lahn), Belgia (Colegiul “Sf. Cruce” din Ličge), Spania (Santo Toribio de Liébana). Cel mai mare fragment din Sfanta Cruce se afla la Manastirea Xiropotamou din Muntele Athos.

Parintele Gheorghe Calciu atunci cand a fost intrebat despre fragmentele din Sfanta Cruce, a marturisit: “Este sigur ca, in perioada iconoclasmului, crucea a fost negata ca si icoanele. Poate ca a fost ascunsa de patriarhul Ierusalimului, eventual, descompusa in bucati spre a fi mai usor de ascuns si, apoi, scoasa din nou la iveala. Se presupune ca a fost trimisa la Constantinopol, atunci cand pericolul musulman a crescut si ca a stat acolo pana in preajma caderii Constantinopolului. Unii istorici cred ca atunci crucea a fost desfacuta in bucati mai mici si trimisa diferitelor patriarhii, spre salvarea ei. In felul acesta, cei care duceau bucatile de cruce puteau trece prin controlul musulman fara pericol. Dar, chiar daca astazi avem doar fragmente ale Sfintei Cruci, simbolul ei reprezentat in multiple forme ramane ca semn al mortii si Invierii Domnului nostru Iisus Hristos, spre care martirii isi atinteau ochii in timpul suferintei si mureau fericiti. Crucea evoca patima mantuitoare pentru lume a lui Iisus. In ea se recapituleaza intreaga Lui viata”.

Particele din Sfantul Lemn se afla si in Romania

Particele din lemnul Sfintei Cruci sunt asezate spre inchinare in Manastirea Caldarusani, Manastirea Tiganesti din Ilfov, Biserica “Sfantul Vasile cel Mare” de pe Calea Victoriei din Capitala si la Manastirea Miclauseni din Judetul Iasi.

Lemnul Sfintei Cruci purtat in procesiune in Ierusalim

Potrivit traditiei ierusalimitene, Crucea de la Ierusalim care pastreaza un fragment din Sfanta Cruce pe care a fost rastignit Mantuitorul este scoasa in procesiune in jurul Sfantului Mormant, in Duminica Sfintei Cruci si la Slujba Prohodului din Vinerea Mare.

Iulian Predescu
crestinortodox.ro