Maica Domnului „Stareța” a stins incendiul de la Mănăstirea Pantocrator

Icoana Maicii Domnului „Stareţa” (Gherontissa) este considerată ocrotitoarea și izbăvitoarea de foc a Mănăstirii Pantocrator din Athos, după o minune din anul 1948.

Icoana Maicii Domnului „Stareţa” (Gherontissa) este așezată în katholikonul mănăstirii Pantocrator, pe coloana stângă a naosului central, într-un proschinitar de marmură, lucrat cu măiestrie.

În seara zilei de 1 decembrie 1948, Mănăstirea Pantocrator a fost cuprinsă de un puternic incendiu. Cuprinși de spaimă, monahii au alergat mai întâi înaintea „Stareţei” pentru a-i cere ajutorul, apoi au luat o copie a icoanei Maicii Domnului Gherontissa și au făcut o procesiune împrejurul zidurilor.

De îndată, incendiul s‐a stins complet, spre marea uimire a părinților care se adunaseră acolo ca să ajute.

După această minune, copia icoanei a fost numită „Pyrosoteira”, adică „Izbăvitoarea de foc”, iar ziua de 2 decembrie a fost statornicită ca dată de cinstire a icoanei Maicii Domnului „Stareţa”, precum şi a minunilor de la Mănăstirea Pantocrator.
doxologia.ro