Sfantul Arhanghel Gavriil

arxagelos-gabrielBiserica Ortodoxă face astăzi pomenirea Sfântului Arhanghel Gavriil, cel care a adus vestea cea bună a mântuirii Sfintei Fecioare Maria. De asemenea, Arhanghelul Gavriil a tălmăcit proorocului Daniil vedeniile minunate, s-a arătat dreptei Ana înştiinţând-o că va naşte pe Maica Domnului nostru Iisus Hristos, a fost păzitorul Sfintei Fecioare Maria pe când se afla în biserică, s-a arătat preotului Zaharia vestindu-i naşterea Sfântului Ioan Botezătorul. El s-a arătat păstorilor la Betleem vestindu-le marea bucurie a Naşterii Domnului, s-a arătat Mântuitorului Hristos în Grădina Ghetsimani înainte de patima Sa cea de bunăvoie. Tot el s-a arătat femeilor mironosiţe în ziua Învierii Domnului şi Sfintei Fecioare Maria pe când se ruga în Muntele Eleonului, vestindu-i apropierea cinstitei Adormiri. Arhanghelul Gavriil, care înseamnă “puterea lui Dumnezeu”, mai este pomenit în 8 noiembrie, de Soborul Sfinţilor Arhangheli Mihail şi Gavriil, dar şi în ziua de după Bunavestire (26 martie), iar astăzi această pomenire se datorează sfinţirii bisericii din Constantinopol, din secolul al IX-lea, cu hramul Arhanghelului Gavriil. Tot astăzi, Biserica face pomenirea Sfântului Cuvios Ştefan Savaitul şi a Sfintei Cuvioase Sara.