Slujbele bisericeşti

sf.liturgie  În Biserica Ortodoxă, cultul divin public este format din slujbele bisericeşti în centrul cărora se află Sfânta Liturghie. La aceasta se adaugă zilnic cele 7 Laude, precum şi Sfintele Taine şi Ierurgiile.

Dumnezeiasca Liturghie este cea mai importantă slujbă bisericească, iar într-o descriere a ei din Cartea de învăţătură creştină ortodoxă, ediţia 1978, aflăm: „Sfânta Liturghie este o rânduială de sfinte rugăciuni, cântări, apostol şi evanghelie, în timpul căreia se săvârşeşte şi se aduce Jertfa cea fără de sânge a Legii celei Noi, întemeiată de Mântuitorul la Cina cea de Taină şi încredinţată de El sfinţilor Săi Apostoli şi, prin ei, episcopului şi preotului pentru a fi săvârşită de-a pururi în Biserică, spre preamărirea lui Dumnezeu şi spre iertarea păcatelor membrilor Bisericii Lui.”

Cele 7 Laude ale Bisericii care se săvârşesc zilnic în cultul orodox sunt: Miezonoptica, Utrenia cu Ceasul întâi, Ceasul al treilea, Ceasul al şaselea, Ceasul al nouălea, Vecernia şi Pavecerniţa. În afară de Sfânta Liturghie şi cele 7 Laude, între slujbele bisericeşti sunt şi ierurgiile, rugăciuni pe care preotul le face pentru sfinţirea vieţii credincioşilor, a naturii înconjurătoare, a obiectelor bisericeşti, a caselor şi roadelor pământului şi a tuturor lucrurilor de care omul are nevoie.
Pr. Ciprian Florin Apetrei
ziarullumina.ro