Taina Cununiei (Nuntii)

Este Taina prin care un bărbat şi o femeie, care consimt în mod liber să trăiască împreună în scopul desăvârşirii personale şi a naşterii copiilor, primesc harul divin care sfinţeşte legătura lor.       Primitorii trebuie să fie bărbat şi femeie, să nu fie rude apropiate, ambii de religie ortodoxă.      Biserica Ortodoxă permite doar trei căsătorii, cu specificarea că a doua şi a treia cununie nu mai sunt Taine ci simple ierurgii.       Există zile speciale rânduite în calendar în care nu se fac nunţi.       Naşii să fie ortodocşi şi cununaşi religios.      Înainte de primirea acestei Sfinte Taine cei doi tineri (bărbat şi femeie), precum şi naşii se vor spovedi, pe rând, la preotul duhovnic şi vor participa la Sfânta Liturghie, cu cel puţin trei duminici înainte de această Taină; Atunci când unul dintre cei doi soţi aparţine unei alte religii, se face mai întâi trecerea la ortodoxie la Biserică, dacă nu s-a primit Botezul se face acesta înainte de căsătorie.       În timpul oficierii Sfintei Taine, se va păstra o atitudine corespunzătoare din partea celorlalţi nuntaşi, evitându-se râsul, cântatul sau alte obiceiuri care nu au nici o legătură cu Biserica.