Sfintul Ierarh Nicolae

Cunoscut ca patron spiritual în Olanda, Rusia, Grecia, Sicilia, în multe oraşe din Germania, Austria, Elveţia, Italia, Belgia şi în Lorraine (Franţa), Sfântului Nicolae îi sunt atribuite numeroase fapte bune şi mai bine de 21 de miracole. În nopţile marilor sărbători, sfinţii părinţi spun că, atunci când se deschide cerul pentru câteva clipe, credincioşii îl văd pe Sfântul Nicolae stând la masa împărătească în dreapta lui Dumnezeu. Apărător al credinţei în Iisus, protector al comercianţilor, călătorilor, fetelor nemăritate, al mireselor şi mai ales al copiilor şi şcolarilor, Sfântul Nicolae este unul din cei mai îndrăgiţi sfinţi din întreaga lume, pentru că lasă câte o surpriză copiilor şi nu numai. Moş Nicolae a existat cu adevărat. El s-a născut în jurul anilor 280, în localitatea Patara Lichiei (pe teritoriul Turciei de astăzi), trecând la viaţa veşnică în jurul anului 345, în localitatea Mira (astăzi Kocademre, din Turcia, la câteva zeci de kilometri distanţă de Antalya). El a fost unicul fiu al unei familii înstărite şi a urmat studii la cele mai importante instituţii de învăţământ ale acelor timpuri. După moartea părinţilor, Nicolae şi-a împărţit averea săracilor, iar după trecerea la cele veşnice a unchiului său, arhiepiscop în cetatea Mira din provincia Lichia, tânărul Nicolae a fost numit în locul acestuia, printr-o minune. Arhiereii s-au rugat la Dumnezeu să-i ajute să-l găsească pe cel mai vrednic pentru această demnitate. Unul din episcopi a avut un vis premonitoriu: un bărbat care purta o aureolă de sfânt a spus că, va fi ales arhiereu acela care va intra primul în biserică, a doua zi. Un episcop a urmărit cine vine primul în biserică în acea zi, iar Nicolae a fost alesul. Documentele vremii spun că în anul 303, Împăratul roman Diocleţian le-a cerut supuşilor să-l venereze ca pe un zeu. Cu preţul unei pedepse aspre, Nicolae a cinstit creştinătatea, a propovăduit dreapta credinţă, opunându-se dorinţei împăratului. Pentru curajul său a fost întemniţat împreună cu alţi creştini şi Nicolae nu a văzut lumina zilei vreme de zece ani. Cu aceeaşi tărie, Sf. Nicolae a pledat pentru dreapta credinţă, a combătut erezia lui Arie la primul Sinod convocat de împăratul Constantin cel Mare la data de 20 mai 325 d.H, Sinod întrunit în localitatea Niceea. Ereticul Arie susţinea că Iisus este numai un om înzestrat cu puteri supranaturale; de teamă că ereticul poate fi luat în serios, Nicolae şi-a încheiat propria pledoarie cu un gest aspru, pălmuindu-l pe Arie. Se spune că, de atunci a apărut obiceiul ca toţi copiii neascultători să primească în ghetuţe un beţişor, care să-i cuminţească.Sfântul Nicolae este cel care a ctitorit Mănăstirea Sionului, unde a fost înmormântat la 6(19) decembrie 352.