Randuiala deschiderii Triodului

дешидереа триодулуй    Cu duminica Vamesului si a Fariseului (13 февраля 2022 г.) incepe perioada Triodului. Exista o perioada pregatitoare pentru Postul cel Mare, perioada care cuprinde patru duminici: Vamesului si Fariseului, Fiului risipitor, Lasatului sec de carne sau infricosatoarei Judecati si a Lasatului sec de branza sau Izgonirii lui Adam din Rai. Dupa aceasta duminica din urma, se lasa secul pentru Postul Sfintelor Pasti.

Triodul  este cunoscut atat ca o perioada liturgica a anului bisericesc premergatoare Invierii Domnului, cat si ca o carte de cult ce cuprinde  cantarile , citirile si regulile tipiconale Specifice acestei perioade liturgice. Perioada Triodului cuprinde 10 saptamani, fiind formata din zilele pregatitoare Postului Sfintelor Pasti; Postul Sfintelor Pasti  си Saptamana Patimilor. Denumirea carii provine de la numarul odelor (cantarilor) din canoanele utreniei acestei perioade. Spre deosebire de canoanele cuprinse in Octoih si Minei, formate din opt (noua) ode, in Triod sunt numai trei.

На острове Закинтос в Греции существует местная традиционная литургия, нумита «Randuiala deschiderii Triodului», ce are loc la Vecernia Duminicii Vamesului si Fariseului, prima slujba in timpul careia este folosita aceasta carte liturgica in cadrul anului bisericesc.

Cartea de культ numita Triod contine toate slujbele si cantarile speciale perioadei Triodului, Postului Mare si Saptamanii Marii, incheindu-se inaintea slujbei Utreniei Invierii Domnului, pe care o intalnim in Penticostar.

Aceasta frumoasa ceremonie, ce confera slujbei o solemnitate Aparte, находится в Biserica Sfantul Nicolae “Strainul”. In timpul Vecerniei Mari a Duminicii Vamesului si a Fariseului (sambata seara), Triodul este asezat sub icoana imparateasca a Mantuitorului, in partea dreapta a Usilor Imparatesti.

Este asezat pe un scaun acoperit cu un vesmant negru pe care este reprezentat semnul Sfintei Cruci. В timpul Vecerniei Mari, dupa cantarea imnelor invierii (din Octoih) si inaintea ca imnele din Triod sa fie cantate, un membru al clerului ia Triodul de la locul sau si il ofera episcopului care se afla in scaunul arhieresc.

Aceasta ceremonie liturgica locala are menirea de a sublinia inceputul Triodului precum si inceputul perioadei de pregatire pentru Postul Sfintelor  Pasti .

Раду Александру
crestinotodox.ro